Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga Gości

Rozwój telefonii komórkowej w Japonii


Japonia to lider wśród telefonii komórkowej na skale światową. Ponad 80% populacji (około 105 milionów osób) posiada przynajmniej jedna komórkę. Według serwisu Japan Corporate News, powołując się na dane firmy badawczej Gartner Japan, w 2007 roku w Japonii sprzedano ponad 52 miliony komórek, dzięki czemu został ustanowiony nowy rekord. Pozycję lidera utrzymała firma Sharp z udziałem w rynku wynoszącym 24,3%, drugie miejsce należy do firmy Panasonic (12,4%), następnie Fujitsu (11,1%) oraz Toshiba 9,9% procenta udziałów w rynku. Największymi operatorami są NTT DoCoMo, Au oraz Softbank (wcześniej Vodafone). DoCoMo posiada ponad 50 milionów klientów, Au zajmuje drugie miejsce z około 30 milionami abonentów, a Sofbank około 15 milionów klientów.

Japonia od dawna znana jest z niezwykle zaawansowanych technologicznie komórek z funkcjami, które w reszcie świata pojawiają się znacznie później. Śledzą miejsce położenia właściciela telefonu, pozwalają płacić za zakupy, przekazują transmisje telewizyjne bądź też spełniają funkcje biletu kolejowego. Niektóre modele posiadają czujnik ruchu pozwalający na granie na nich jak na konsolach Wii. Przy tej technologii iPhone jest kilka lat do tylu. Z drugiej strony nowe technologie nierzadko mają wiele wad. Często potrzeba czasu na ich dopracowanie i dopiero kolejne generacje eliminują te niedociągnięcia i tak np. w przypadku telewizji pojawiają się przerwy w transmisji oraz poślizg dźwięku w stosunku do obrazu do kilku sekund.

Producenci mają świadomość absurdalności dorzucania ciągle nowych funkcji których działanie nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Będą jednak kontynuować tą tendencję z uwagi na ilość użytkowników którzy żądają najnowocześniejszych telefonów.

Szacuje się, że przy nowoczesnych komórkach wykorzystuje się najwyżej 10% dostępnych funkcji. Obecnie userzy częściej patrzą na ilość dostępnych funkcji niż na jakość telefonu.

Większość telefonów z Europy nie będzie działało w Japonii ze względu na różnice technologiczne. Japonia nie posiada sieci GSM i tylko niektóre modele 3G mogą działać poprawnie. Niemniej jednak liczba modeli, które są kompatybilne z japońską technologią stale rośnie. Jeśli już posiadasz taki telefon to jeszcze musisz się upewnić ze roaming jest uruchomiony.

Jeśli chodzi o używanie japońskich telefonów poza granicami kraju, sytuacja wygląda podobnie. Dostępne są telefony, które działają zarówno w systemie 3G jak i GSM, niemniej jednak nie dotyczy to każdego kraju. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele zaawansowanych funkcji nie będzie działało.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że większość telefonów nie posiada kart SIM, a te które ją mają są praktycznie nie do odblokowania. Japońskie telefony są zaprojektowane w ten sposób by były nie wymienialne nawet pomiędzy japońskimi operatorami.

Telefon na wynajem
Dla osób odwiedzających Japonię najbardziej ekonomiczną opcją na posiadanie telefonu jest wynajem. W takim przypadku najczęściej wymagane są paszport oraz karta kredytowa. Już na lotnisku znajdują się punkty w których istnieje możliwość nabycia takiego telefonu. Na koniec podroży można zwrócić telefon na lotnisku.

Jeśli chodzi o opłaty to kształtują się one następująco. Od 250 do 300 jen dziennie za wynajem telefonu, plus 70-200 jen za minutę krajowej rozmowy wychodzącej, podczas gdy przychodzące połączenia są darmowe. Wszystkie firmy oferujące wynajem telefonu na lotniskach oferują te same stawki, można jednak otrzymać lepszą cenę kiedy to korzysta się z telefonu zamówionego wcześniej.

Telefon na kartę
Z powodu wcześniejszych przestępstw, sprzedawcy telefonów zmuszeni są do weryfikowania tożsamości oraz miejsca zamieszkania klientów. Zazwyczaj wymaga się japońskiego prawa jazdy, japoński paszport lub też alien registration card. Niektórym sprzedawcom wystarcza paszport obcokrajowcy wraz z adresem hotelu.

Ceny telefonów na kartę zaczynają się od około 5000 jen. Za wszystkie dostępne funkcje oraz stan konta płaci się na początku. Ceny rozmów są podobne do tych przy telefonach na wynajem. Dodatkowy kredyt można nabyć w punktach sprzedaży telefonów oraz w niektórych sklepach. Kredyt pozostaje ważny przez okres około 2 miesięcy, a numer pozostanie aktywny tak długo jak posiada się ważny kredyt.

Kontrakt
W przypadku kontraktu płacisz za używanie telefonu pod koniec każdego miesiąca. Nierzadko telefon jest za darmo, a umowy najczęściej podpisuje się na 2 lata. Kontrakt jest jednak dostępny jedynie dla rezydentów. 

Maru, 3.08.2008 r


Dane z dnia: 20.07.2008 r.
Źródło: Yahoo, Wired News


All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia