Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościSumo
Sumo to najstarszy narodowy sport Japonii wywodzący się z czasów starożytnych. Nie jest do końca pewne skąd wywodzi się ta dyscyplina sportowa. Według japońskich legend, już na przełomie starej i nowej ery miały miejsce liczne walki sumo, z tą różnicą, że były on bardziej brutalne i nieraz kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Za pierwszą - historycznie potwierdzoną - walkę uważa się tą z 642 roku na dworze cesarza Kogyoku. Od 1719 roku sumo nie było już tylko dyscypliną sportową, ale oficjalnie stało się zawodem.

Wojownicy sumo to ludzie, którzy w czasie pojedynków noszący jedynie mawashi (przepaska), walczący na okrągłym ringu zwanym dohyo. Walka odbywa się w kole o średnicy 4,55 m i wysokości od 30 do 60 cm. Przed rozpoczęciem każdego pojedynku zawodnicy rzucają garść soli przed siebie oraz kołyszą się z nogi na nogę w celu pokonania złych mocy. Wygrywa ten, który przewróci przeciwnika na ziemie lub też wypchnie go poza wyznaczony krąg. Pojedynek rozpoczyna sędzia ubrany w strój zwany Shinto. Pojedyncze starcie rzadko trwa dłużej niż minutę, często kilka pierwszych sekund decyduje o wyniku starcia. Obecnie istnieje ponad 80 sposobów jakich używają zapaśnicy na pokonanie przeciwnika.

O aktualnym miejscu zawodnika w rankingu zapaśników sumo decyduje wynik uzyskany w cesarskim turnieju. Jeżeli zawodnik wygra większość walk w turniej to awansuje w rankingu (kachikoshi) zaś przy większej ilości przegranych walk następuje jego degradacja (makekoshi).  Na szczycie zawodniczej hierarchii stoi Wielki MistrzYokozuna. Tytuł ten raz zdobyty nigdy nie ulega przepadkowi. Jednakże w momencie pogorszenia się wyników Wielkiego Mistrza, zazwyczaj udaje się on na wcześniejszą emeryturę na własne życzenie.

Zawodnicy najczęściej mają pomiędzy 20 a 35 lat i zawsze są dobrze wytrenowani, a przeciętna waga zawodnika to 150 kg. 1 stycznia 2007 roku zarejestrowanych było 702 zawodników sumo. Do niedawna jedynymi zawodnikami sumo byli Japończycy, ale ta sytuacja zmienia się i co roku grono zagranicznych zawodników się pZawodnik sumoowiększa. Rocznie odbywa się w Japonii sześć turniejów po 15 walk. 3 w Tokio oraz po jednym w Osace, Nagoi oraz Fukuoce. W 1909 roku w Tokio zbudowano pierwszy pałac sumo Riogoko Kokugikan. W 1945 roku został on zburzony, jednak jego odbudowa była błyskawiczna.

W 1991 roku utworzono światową federację sumo. Popularność tego amatorskiego sportu szybko zaczęła się rozwijać. Gdy w pierwszych mistrzostwach wzięło udział zaledwie 25 krajów to 6 lat później było to już 75 krajów.

Sumo to więcej niż tylko sport, tradycyjny ubiór i  zwyczaje, to przykład na to, że kultura Japonii jest ciągle bardzo ważna w życiu jej mieszkańców. W dzisiejszej Japonii sumo to nie tylko wielkie zawody, znakomici zapaśnicy oraz zachwycona publiczność, to wielki biznes z niebotycznymi pieniędzmi. Z dala od wielkich miast żyje nadal prastara tradycja sumo, związana z kultem religijnym i ludowymi świętami. Nadal w wielu zakątkach Japonii można zobaczyć podczas lokalnych świąt, amatorskie zawody sumo z udziałem przede wszystkim młodych Japończyków.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia