Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościShinkansen – pociag-pocisk
Japonia jest bardzo dumna z jej systemu szybkich kolei zwaną Shinkansen. Tak zwane „pociągi pociski” przewożą bardzo duże ilości pasażerów na długich dystansach szybko i bezpiecznie.

Pod koniec lat 50-tych podróż pociągiem z Tokio do Osaki trwała ponad 7 godzin. Wtedy to zdecydowano, iż należy zbudować szybką kolej, która to będzie konkurowała z samochodami i liniami lotniczymi. Shinkansen

Po uzyskaniu aprobaty przez rząd  Japoński, Narodowe Koleje Japonii  rozpoczęły budowę Shinkansen. Ukończony w połowie lat 60-tych  pierwszy pociag-pocisk pokonywał trasę 553 km w mniej niż 4 godziny z  maksymalną prędkością 210 km/h.

W 1985 roku wprowadzony do użytku został pierwszy piętrowy pociąg i pierwszy z prywatnymi kabinami. W 1992 roku pokazany został pociąg serii 300 który zbudowany był z aluminium i pozwalał osiągać prędkość 270 km/h. Następnie w 1997 roku zaprezentowana została seria 500 pociągu, mogącego osiągnąć prędkość 300km/h. Od 1999 roku w eksploatacji jest również Seria 700 z operacyjną prędkością 300 km/h.

Aby zmniejszyć czas podróży, Shinkansen nie ma żadnych ostrych zakrętów ani nie krzyżuje się z innymi torami.

Wyróżniamy cztery rodzaje Shinkansen:
Kodama – zatrzymuje się na wielu stacjach
Hikari – zatrzymuje się tylko na najważniejszych stacjach
Tsubame – kursuje tylko na wyspie Kiusiu
Nozomi – to najszybszy i najdroższy z pociągów

Do tej pory Shinkansen przewiózł ponad 6 miliardów pasażerów i nie było ani jednego wypadku śmiertelnego w wyniku wykolejeń czy też kolizji. Jedyne drobne incydenty miały miejsce przy zamykaniu drzwi, dlatego teraz przy każdych drzwiach stoi pracownik kolei odpowiedzialny za bezpieczeństwo pasażerów wsiadających do wagonów. Jedyne śmiertelne ofiary to samobójcy rzucający się pod jadący pociąg.

Wszystkie informacje na stacjach oraz w pociągach podawane są na elektronicznych tablicach w języku japońskich oraz angielskim. Zapowiedzi kursów również podawane są w tych dwóch językach.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia