Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościSakura – kwiaty drzew wiśniowych

Sakura (Prunus serrulata) to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych oraz ich kwiatów. Owoce wiśni dobrze nam znane w Polsce pochodzą z innego gatunku drzew. Kwiaty sakury zazwyczaj mają 5 płatków, chociaż zdarza się więcej. Tylko kilka gatunków znajduje się na liście drzew chronionych. Chyba najpopularniejszą, a zarazem najbardziej lubianą przez Japończyków odmianą jest Somei Yoshino. Jego kwiaty są niemal całkowicie białe, lekko zabarwione bladym różem, najbardziej blisko łodyg. Nazwa odmiany została zaczerpnięta od nazwy wioski Somei znajdującej się w Tokio. Inne popularne odmiany to między innymi yama-zakura, shidare-zakura i yae-zakura charakteryzująca się dużymi kwiatami z grubymi różowymi płatkami. Shidare-zakura, nazywana też płaczącą wiśnią, ma gałęzie opadające do ziemi jak u wierzby płaczącej, a na nich kaskady różowych kwiatów. Kwitnienie Sakury rozpoczyna się na Okinawie już w lutym i zazwyczaj dociera do Kioto i Tokio na przełomie kwietnia i maja. Hokkaido jest ostatnim miejscem do którego dociera to niezwykle malownicze zjawisko.
 
Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem Japonii, umieszczanym na wszelkiego rodzaju przedmiotach, w tym kimonach, materiałach piśmiennych, ceramice czy laleczkach Kokeshi.

W większej części Japonii kwiaty sakury rozkwitają w pełni na początku kwietnia. To miesiąc, kiedy dzieci rozpoczynają rok szkolny, firmy rozpoczynają ich rok biznesowy, a absolwenci uniwersytetów rozpoczynają pracę. W ten to sposób rozkwitające drzewa sakury symbolizują początek czegoś nowego.

Jednym z ulubionych zwyczajów Japończyków jest Ohanami (oglądanie kwiatów), polegający na wspólnym spotykaniu się z przyjaciółmi lub rodziną w parkach lub świątyniach i podziwianiu kwitnących kwiatów sakury. Okres pełnego kwitnienia drzew sakury trwa tylko kilka dni tak więc wszyscy uważnie śledzą prognozy w mediach, gdzie podawane są prognozy dotyczące miejsca i czasu przewidywanego zakwitnięcia sakury. Ohanami po zmroku jest nazywane yozakura czyli nocną sakurą. Parki są wówczas przyozdabiane lampionami, które jeszcze bardziej podkreślają niezwykłość kwiatów sakury. Proces opadania płatków sakury nazywa się hanafubuki (fubuki – śniegowa zima, hana – kwiat) i jest podziwiane przez Japończyków tak samo jak ich rozkwitanie.
                                       Sakura
Japonia ma najwięcej rodzajów wiśni   na świecie, ponad 200 gatunków. Kwiaty te mogą być używane do robienia specjalnego  rodzaju napojów podawanych przy  specjalnych uroczystościach.

Drzewa sakury znajdują się przy  większości  japońskich szkół i budynków publicznych. Wiele festiwali jest urządzanych by uczcić i celebrować zjawisko rozkwitania kwiatów wiśni. Sakura jest także popularnym żeńskim imieniem japońskim. Kwiat sakury znajduje się na rewersie stujenowej monety.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.jgarden.org
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia