Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościPachinko
Pachinko (パチンコ) - to japoński automat używany w celach rozrywkowych oraz do wygrywania nagród rzeczowych, a także nazwa salonu gier z fliperami pachinko. Wiele ulic i przedmieść w Japonii rozświetla blask jaskrawych neonów salonów pachinko, których w całym kraju jest około 20 tysięcy. Z zewnątrz dobiega jedynie stłumiona muzyka, wystarczy jednak tylko przekroczyć próg, a ogłuszająca muzyka, dym papierosowy oraz tysiące migających światełek nie pozostawią cienia wątpliwości gdzie jesteśmy.

Według niektórych danych nawet 25% Japończyków gra w tę przypominającą pinball(flipper) grę, która jest drugim co do wielkości przemysłem w Japonii. Jest ponad wszelkimi podziałami. Klientami pachinko są biznesmeni, zwykli robotnicy, gospodynie domowe, artyści, starzy, młodzi etc.

Słowo Pachinko pochodzi od japońskiego słowa pachi-pachi i oznacza dźwięk uderzających o siebie małych obiektów lub trzaskającego ognia. Według innego źródła to połączenie wyrazów pachin (kłapanie, uderzanie) oraz ko (kulka).

Pierwsze pachinko powstały w latach 20-tych XX wieku w postaci zabawek dla dzieci. W latach 30-tych było to już hobby dla wielu dorosłych Japończyków. Pierwszy salon pachinko został otwarty w prefekturze Osaka. Domy gier zamknięte zostały podczas II Wojny Światowej. Ich reaktywacja nastąpiła już w drugiej połowie lat 40-tych.

Wszystkie starsze automaty pachinko były w 100 procentach mechaniczne, gdzie obecnie to coś pomiędzy elektronicznym "jednorękim bandytą", a pinballem (bilardem automatycznym). Już w latach 80-tych automaty pachinko stały się skomputeryzowane z efektami dźwiękowymi i wizualnymi. Nowoczesne maszyny pachinko mają niezliczone ilości funkcji, a wszystko to by zapewnić odpowiednią dawkę rozrywki klientom salonu gier.

Automaty mogą się różnić kolorami, dekoracjami, efektami wizualnymi, dźwiękowymi, muzyką, rozmiarem zapadki oraz prędkościami z jakimi się otwierają i zamykają. Większość maszyn ma również możliwość indywidualnych ustawień, które to jednak tylko pracownik salonu może kontrolować. Panuje opinia, że w starszych maszynach trudniej jest uzyskać tzw. "jackpota", ale wygrane są za to większe. Należy jednak pamiętać, że wiele przychodzi po to by pograć dla samej przyjemności bez chęci zysku.

Istnieje wiele rodzajów pachinko, niemniej jednak można wyróżnić pewne cechy wspólne. Gracz kupuje metalowe kulki za pomocą gotówki, przedpłaconej karty lub też przy użyciu specjalnej karty członkowskiej. W grze chodzi o to, by wygrać jak najwięcej kulek, które potem można wymienić na nagrody rzeczowe takie jak: długopisy, zapalniczki, gadżety elektroniczne czy nawet skutery. Te nagrody są jednak tylko umownymi wygranymi, z którymi gracze udają się do specjalnych okienek zlokalizowanych poza salonem pachinko gdzie mogą wymienić swoje trofea na gotówkę. Oficjalnie właścicielem takiego "biura wymiany" jest inna osoba niż właściciel salonu, w gruncie rzeczy często wszystkim kontroluje Yakuza. Policja toleruje takiego rodzaju praktyki gdyż przynajmniej na papierze wszystko pozostaje zgodne z prawem.

Stalowe kulki o średnicy 11mm wprowadzane są do automatów, które przechodzą przez labirynt stalowych pręcików i kółek. Cześć z nich znika gdzieś we wnętrzu maszyny, inne zaś wpadają do specjalnych otworów aktywując rzędy obrazków. Jeśli uda się uzyskać trzy takie same obrazki, następuje wygrana w postaci kulek, którymi można kontynuować grę lub wymienić na nagrody. Widać tutaj kolejne podobieństwo do "jednorękich bandytów". Gracz jest jedynie odpowiedzialny za szybkość z jaką kulki wpadają do obszaru gry, a od tego momentu wszystko zależy od szczęścia gracza.

W Japonii obowiązuje zakaz wpuszczania dzieci do salonów pachinko. Głownie z powodu dymu papierosowego oraz obecności alkoholu. Co ciekawe, nie tyle chodzi tutaj o obawę utraty zdrowia dziecka jako biernego palacza, ale o niebezpieczeństwo poparzenia papierosem. Nie jest to jednak jakoś szczególnie restrykcyjny przepis i można spotkać dzieci grających w pachinko. Dzieciom trudno jest kontrolować rączkę, która odpowiada za uwalnianie metalowych kulek, dzięki czemu szybko tracą swoje pieniądze, a więc są źródłem łatwego dochodu dla właściciela salonu. Coraz częściej można także spotkać dziecięce wersje salonów pachinko.
 
Pachinko to gigantyczny biznes uzyskujący corocznie obroty rzędu kilkuset miliardów złotych. Jest to suma niesamowita przy założeniu, że prawo Japonii zabrania gier hazardowych. Co ciekawe, tylko 10% salonów pachinko jest prowadzona przez rodowitych Japończyków. Większość właścicieli to mieszkańcy Południowej Korei oraz Północnej Korei, cześć salonów należy do Chińczyków.
 
Niezwykły jest świat pachinko. Dziesiątki kolorowych neonów na zewnątrz, a w środku już tylko niezliczone rzędy kolorowych automatów oraz zafascynowanych - czy wręcz - zahipnotyzowanych graczy, zazwyczaj z jedna ręką na rączce zwalniającej metalowe kulki oraz z papierosem w drugiej.


Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.wprost.pl
www.japantoday.com
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia