Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga Gości
Forum

Origami
Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, a rozpowszechniona i rozwinięta w Japonii. "Ori" w japońskim oznacza "składać" zaś "kami" znaczy "papier".

Początki origami związane są z kultem i pochówkiem zmarłych. W zwyczaju chińskim należało obdarować zmarłych rzeczami, które przypominałyby im życie ziemskie. Przedmioty takie wkładano do grobowca zmarłej osoby. Obecność wartościowych rzeczy była powodem częstych grabieży i bezczeszczenia miejsc spoczynku przodków. Z tego powodu zaczęto używać do tego celu papierowe składanki.

Wieki temu, wiele technik oraz wzorów przekazywano sobie werbalnie. Z matki na córkę z ojca na syna. Uwarunkowane to było analfabetyzmem ówczesnych Japończyków oraz faktem, iż wiele rodzin wykreowane wzory chcieli zatrzymać dla siebie i nie dopuścić do ich kopiowania przez innych. W wyniku niedoskonałości tej metody wiele technik oraz wzorów przepadło bezpowrotnie.

Pierwszy podręcznik orgiami został wydany w 1797 roku i przedstawiał 49 sposobów składania żurawia będącego japońskim symbolem szczęścia i życia. W 1845 roku opublikowana została książka z kolekcją około 150 modeli. Tam znalazł się model żaby, który to jest niezwykle popularny w dzisiejszych czasach. Kiedy na przełomie XIX i XX wieku sztuka zaczęła być dostrzegana również jako środek wspomagający rozwój dziecka, zaczęto wprowadzać zajęcia z origami w system edukacji.

W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpani i szybko rozprzestrzeniło się na inne kraje. Największy wpływ na popularyzacje origami miał Akira Yoshizawa. Zaczął on jako pierwszy w połowie XX wieku tworzyć własne modele.
Origami Nieomal każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów, pod zręcznymi palcami ożywają, przybierając realne kształty. To co można wydobyć z kawałka papieru, zależy właściwie od fantazji i znajomości reguł składania. W XX wieku ostatecznie ustalono reguły składania origami gdzie punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć ani kleić. Papier należy zaginać wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach, a powstałe w ten sposób płaszczyzny są nakładane na siebie tylko symetrycznie.

Jedna z popularnych historii w Japonii dotyczy ocalałej mieszkanki Hiroszimy, Sadako Sasaki. Urodzona tuż przed wybuchem bomby atomowej zachorowała na białaczkę w wyniku napromieniowania. W czasie gdy jej ciało ulegało wyniszczeniu, zaczęła składać żurawie z kartek papieru wierząc starej japońskiej legendzie, że tysiąc takich żurawi pozwala spełnić jedno życzenie, w jej przypadku powrót do zdrowia. Sadako złożyła ponad tysiąc owych żuraw mimo to w wieku 12 lat przegrała z wyniszczającą chorobą. Jej historia została spisana w 1960 roku przez Eleanor Coerr w książce "Sadako i Tysiąc Żurawi". W niedługim czasie żuraw z kartki papieru stał się w Japonii symbolem pokoju. W Hiroszimie znajduje się posąg Sadako, gdzie każdego dnia odwiedzający zostawiają żurawie upamiętniając w ten sposób jej niezwykłą odwagę i wiarę w moc składanych figurek. 

W Tokio w 1990 roku powstała organizacja skupiająca miłośników orgiami (Japan Origami Academic Society).
 
Znane jest również origami modułowe polegające na tworzeniu modeli zawierających więcej niż jeden tylko arkusz papieru. Istnieją modele zawierające nawet kilkaset modułów!

Obecnie na całym świecie powstają najróżniejsze i najbardziej wymyślne wzory, a granice możliwości składania kartki papieru wydają się być nieskończone.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.kokeshidesigns.com
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-2009 by Moja Japonia