Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościNinja – wojownicy cienia
Ninja w tłumaczeniu na język polski znaczy nie człowiek. Ninja to wojownicy, mistrzowie sztuki kamuflażu, iluzjoniści. Dobrze wykształceni w dziedzinie farmacji i meteorologii. Dzięki posiadaniu tej wiedzy byli w stanie przyrządzać trucizny i leki oraz przewidywać najlepszą pogodę dla wykonywanych misji. Ninjutsu, bo tak nazywała się ich sztuka, wywodzi się z Chin i była stosowana przez tamtejszych agentów wywiadu. Początki istnienia ninja to VI wiek w puszczach na północy Chin kiedy to grupy prześladowanych duchownych ukrywających się w lasach zaczęto określać leśnymi demonami. Żyjąc w lasach nauczyli się korzystać z jej bogactw i odpowiednio wykorzystywać je. Jednocześnie ćwicząc umysł i ciało stali się doskonałymi wojownikami. Zmuszeni do ucieczki z kraju pojawili się w Japonii jako przodkowie ninja. W Japonii pod tą nazwą pojawili się dopiero w XII wieku jako zorganizowane grupy wojowników. Grupy ninja stawały się coraz potężniejsze i wpływowe aż do końca XVI wieku, kiedy shogunem został Oda Nobunaga i zmiótł z powierzchni ziemi wszystkie klany, a uciec udało się tylko nielicznym. Ci którzy przeżyli, starali się na nowo przywrócić ich potęgę jednak bez skutku.

Ninja opanowali do perfekcji umiejętność "pojawiania się" i "znikania". Używali do tego dymu (odpalali małe pociski z magnezu lub innych chemicznych mieszanin piorunujących). Posługiwali się również przy tym niezwykle dobrze opanowaną techniką hipnozy. Mimo, że ninja kojarzy się wszystkim z czarnym kolorem uosabiającym strach i enigmatyczność to trzeba zauważyć, że nie zawsze tak było, np. w zimę na tle śniegu biały strój był odpowiedniejszy do prawidłowego kamuflażu.

Na elementy broni każdego ninja składają się składane łuki, małe sztylety, noże shuriken (nam znane jako czteroramienne gwiazdki), miecze shinobitana oraz popularne w Japonii tanto (sierp połączony z łańcuchem i dmuchawkami). Można wymienić jeszcze dziesiątki lub setki innych broni, jakimi posługiwali się ci mistrzowie kamuflażu. Często bronie przez nich używane były zatrute, czym ułatwiali sobie pokonanie przeciwnika.

Ninja byli wykorzystywani do wszelakiego rodzaju prac jak zdobywanie wiadomości, przekradania się na teren wroga, ochrony, przeprowadzania zamachów. Specjalne oddziały ninja (shinobi) były wykorzystywane do misji szpiegowskich.

Jednym z ostatnich żyjących autentycznych ninja był Seiko Fujita (1899 – 1966) z prowincji Koga. Nie ma wielu udokumentowanych informacji na ich temat, większość to legendy na podstawie których powstało wiele książek oraz liczne serie anime.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.strazprzyboczna.konnichiwa.pl
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia