Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościKokeshi
To laleczki zrobione z drewna i są chyba najbardziej znanym rodzajem japońskich figurek. Najprawdopodobniej kokeshi wywodzi się z regionu Tohoku z początku XIX wieku, gdzie kijiya (stolarze) zaczęli robić proste laleczki, aby je później sprzedać jako pamiątki turystom. Początkowo lalki te reprezentowały życzenie o zdrowe dzieci. Kokeshi były robione z drzewa Wiśni, Kejaki, Kasztanowca i Darni, które przed użyciem są sezonowane od roku do pięciu lat. Drewniane figurki były tańsze niż inne rodzaje lalek. Z czasem określone kształty były znakiem rozpoznawczym konkretnych regionów. Dzisiejsze lalki są robione dokładnie tą samą metodą jak to miało miejsce setki lat temu. Drzewo schnie naturalnie przez kilka miesięcy, po czym jest rzeźbione za pomocą prostych narzędzi. Po uzyskaniu ostatecznego kształtu figurka jest polerowana za pomocą ryżowej roślinki lub też trawy zwanej Tokusa. Następny etap to precyzyjne ręczne malowanie za pomocą indyjskiego tuszu i na samym końcu zanurzenie w wosku w celu nadania delikatnego błysku figurce.

KokeshiRozróżniamy dwa rodzaje kokeshi: Kokeshi Tradycyjne (Dento) i Kokeshi Kreatywne (Shingata). W pierwszym przypadku produkcja ma miejsce tylko w sześciu prefekturach i odznacza się  bardzo prostym designem z okrągłą głową i cylindrycznym tułowiem, a ostateczny wygląd lalki ma ścisłe nawiązanie  do tradycji i kultury Japonii. Niektóre lalki mają uśmiechniętą twarz inne zaś poważną. Tradycyjne Kokeshi dzieli się na 11 typów , m.in. Tsuchiyu, Togatta, Naruko, Yamagata czy Hijioro. Przy drugim typie wszystko zależy od kreatywności twórcy. Traktowane w wymiarze sztuki od końca II Wojny Światowej, nierzadko tworzone są  z dodatkowymi motywami jak włosy lub kolorowe kimono.

Każdy artysta nadaje unikalne i niepowtarzalne cechy robionym przez niego kokeshi. Ciepło drzewa, żywe kolory, prostota i wyjątkowy urok Kokeshi ma na celu uspokoić ludzki umysł i ciało.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.kokeshidesigns.com
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia