Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościKimono
Tradycyjne ubranie w Japonii to kimono, słowo które dosłownie znaczy "rzeczy które się nosi". Kimono to element ubioru z długimi rękawami o kroju prostym, w kształcie litery T przewiązany pasem zwanym Obi. Tradycyjne obi może być niezwykle skomplikowane do związania. Nierzadko potrzebna jest do tego druga osoba. Tradycyjny pas obi ma 4 metry długości oraz 60 cm szerokości. Składany jest na pół, po czym obwiązuje się go dwukrotnie wokół talii i zawiązuje z tyłu. Obi codziennego użytku może być wąskie nawet na 10 centymetrów. Główną różnicą jest materiał z jakich są wykonane. Tradycyjne robione jest z jedwabiu zaś codziennego użytku z bawełny, satyny lub nylonu. Często noszone z letnim kimonem zwanym Yakuta.

Kimono ma niezwykle długą historię w Japonii, a zmiany zachodzące w kraju przez wiele wieków wpływały na jego wygląd i prestiż.

Swą sławę na Zachodzie zawdzięcza barwnym drzeworytom japońskim, które zaczęły docierać do Europy i Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku. Widniejące na nich postacie kobiet odzianych w wielobarwne kimona stworzyły określony wizerunek Japonii w oczach Zachodu.
Kobiety w tradycyjnych kimonach
Obecnie kimona są noszone tylko na specjalne okazje, festiwale, śluby zakończenie roku akademickiego etc.

Porównując do ubrań ze wschodu, kimono ogranicza ruchy człowieka do jednego tylko ruchu, a jego założenie zajmuje sporo czasu i zręczności.
Ceny kimon mogą być bardzo wysokie i przekroczyć 30 tys. złotych, a z wszystkimi dodatkami można się nawet liczyć z wydatkiem 60 tys. złotych!

Dobór kobiecego kimona uzależniony jest od jej wieku oraz stanu cywilnego. Większość z nich składa się z kilkunastu elementów, a samo ubieranie jest skomplikowane. Istnieje możliwość wezwania specjalisty posiadającego specjalny certyfikat, który to pomoże włożyć strój przed uroczystością. Mężczyźni noszą kimono zazwyczaj na ślubach i podczas ceremonii herbacianej. Męskie kimona mają raczej stonowane kolory, a także stały kształt. To, co świadczy o uroczystości z okazji której zostało włożone, to dodatki (ich kolory i rodzaj), a także materiał kimona i obecność oraz ilość herbów rodowych. Zawodowi zapaśnicy sumo mają obowiązek nosić kimono zawsze, gdy pojawiają się publicznie poza ringiem.

Tak jak to miało miejsce wiele lat temu tak i teraz noszenie kimona podlega ściśle określonym regułom i rytuałom oraz wymaga stosowania rozbudowanej etykiety. 

W Japonii jest wielu wielbicieli i kolekcjonerów kimono, a dla zainteresowanych organizowane są kursy jego noszenia, dobierania stroju do pory roku, bielizny, dodatków czy też zawiązywania obi.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.jgarden.org
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia