Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościBonsai
Bonsai (lub bonzai) w języku japoński zapisane jako 盆栽. Słowo bonsai składa się z dwóch członów,  bon co oznacza „płaska taca” lub „pojemnik” oraz sai czyli „roślina”.
 
Bonsai to sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów hodowanych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Uprawa obejmuje przycinanie, podlewanie, pielęgnacje oraz nierzadko wielokrotne przesadzanie drzewka. W potocznym znaczeniu słowem bonsai określa się zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu. Myli się jednak ten, kto myśli, że bonsai to nic innego jak miniat
urowa kopia drzewa występującego w przyrodzie. Bonsai to artystyczna wizja drzewa stworzonego do tego by rosnąc w specjalnej donicy, której zadaniem jest podkreślać jego piękno. Bonsai jest naturalną sceną, której celem jest pobudzić ludzkie zmysły oraz uczucia. 

Sztuka bonsai pochodzi z Chin, a do Japonii przywędrowała w VIII wieku n.e.  Tak jak w przypadku origami, także bonsai zostało silnie rozwinięte przez Japończyków zbliżając się do doskonałości i stając się ważnym elementem kultury ich kraju podczas gdy w Chinach sztuka to zanikła całkowicie. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy czternastego wieku, a najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku. Poza granicami Japonii, zainteresowanie sztuką uprawiania bonsai pojawiło się dopiero w XX wieku.

Na początku sztuka ta była zarezerwowana jedynie dla osób z wyższych sfer. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w XVII wieku, kiedy to również ludzie bez arystokratycznego pochodzenia zaczęli zajmować się tą sztuką.

Miniaturowe drzewka bonsai można stworzyć praktycznie z każdego gatunku drzewa lub krzewu. Nie chodzi o żadne specjalne nasiona bonsai czy też trzymanie drzewek w specjalnych warunkach. Jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwanie, a gałęzie owijane drutem miedzianym lub aluminiowym w celu zachowania odpowiedniego kształtu. Taki proces drewnienia zajmuje zazwyczaj 6-9 miesięcy. Bezpieczniej jest drutować rośliny jesienią lub zimą, kiedy nie mają tak dużo soków jak na wiosnę oraz lato i trudniej je przez to uszkodzić. Drut powinien być owijany spiralnie, pod kątem 45 stopni do osi pędu, wzdłuż pnia lub gałęzi. Tak odrutowane drzewko można zostawić na okres około kilku miesięcy do roku kontrolując czy drut nie wrasta w korę. Okres ten jest uzależniony od grubości pnia i gałęzi oraz ich wieku. Starsze bonsai mogą dłużej pozostać odrutowane.

Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu, w którym znajduje się kilkuletnie drzewko to możesz pokusić się o stworzenie swojego własnego bonsai. Potrzebujesz cierpliwości, kilku narzędzi oraz odpowiedniej wiedzy jak to uczynić. Aby drzewko pozostawało w doskonalej formie, należy opiekować się nim przez cale jego życie. Mówi się, że drzewko bonsai jest dziełem, które tak naprawdę nigdy nie jest ukończone.

Podlewanie i nawożenie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Brak prawidłowego nawożenia groziłby mniejszym wzrostem drzewka, co skutkuje zmniejszeniem możliwości jego kształtowania. Bez właściwej ilości wody dostarczanej w odpowiednich odstępach czasu drzewko może zginąć. Są to rośliny rosnące przez cały rok, dlatego wymagają odpowiedniej ilości wody. Te stojące na zewnątrz, wystawione na deszcz i śnieg podlewa się umiarkowanie. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia podłoża pod żadnym pozorem. Wiosną i jesienią zazwyczaj wystarczające jest codzienne podlewanie, latem przy bardzo wysokiej temperaturze konieczne może być nawet kilkukrotne podlewanie w ciągu dnia. Do podlewania zaleca używać się naczynia zakończonego drobnym sitkiem, które zapobiega wypłukiwaniu podłoża. Podlewać należy wieczorem lub późnym popołudniem, a ilość wody jest uzależniona od gatunku drzewka oraz podłoża. Podlewając drzewko w słoneczny dzień należy zwrócić uwagę na to by nie pozostawić żadnych kropel na liściach, co w konsekwencji może doprowadzić do ich poparzenia. Należy także pamiętać, że każdy gatunek może mieć inne wymagania odnośnie pielęgnacji o których najlepiej dowiedzieć się zawczasu. W kwestii nawozów rozróżniamy nawozy pod postacią granulek (najbardziej polecane), proszku, pałeczek lub płynu.

Uzyskanie idealnej formy bonsai jest wynikiem ogromnej cierpliwości oraz długoletniej pielęgnacji, dzięki czemu ujawniają swoje indywidualne i niepowtarzalne piękno. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.


W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko, różniące się głównie kształtem pnia i pochyleniem do doniczki.

Doniczka będąc nieodłącznym elementem bonsai musi być odpowiednio dobrana tak by razem tworzyć jedną całość. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kolor, wielkość, kształt oraz ewentualny wzór, które łącznie pozwalają podkreślić poszczególne walory rośliny. Małe drzewko zasadzamy w odpowiednio małej doniczce i stopniowo przesadzamy do większych. Zasadzenie niewielkiego drzewka w dużej doniczce spowoduje nieproporcjonalny rozrost korzeni w stosunku do korony oraz pnia drzewka. Bonsai z grubym pniem wymagają głębszych doniczek niż te z cieńszym pniem.

Niezwykle ważne jest utrzymanie proporcji w tworzonych kompozycjach, dzięki czemu uzyskujemy naturalny wygląd przypominający miniaturę krajobrazu.

Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne bonkei. Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.

W celu lepszego poznania tematyki uprawiania bonsai polecam odwiedzenie strony www.przyjacielebonsai.pl gdzie wszyscy zainteresowani znajdą wiele ciekawych i przydatnych informacji.Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.przyjacielebonsai.pl
www.wikipedia.pl
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia