Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga GościAnime i Manga
Słowo manga w języku japońskim dosłownie oznacza niepohamowane obrazy”, a obecnie oznacza komiks. Jest to połączenie dwóch wyrazów: man co znaczy "płynące" i ga – „obrazy”. Manga jest to więc japoński komiks, w których rysunki są bardzo charakterystyczne. Ich pochodzenie ma związek z drzeworytami, ale na mangę w obecnej formie wpływ miał także świat zachodni. Manga różni się znacznie od komiksów wydawanych w Stanach Zjednoczonych, ma także większe znaczenie dla kultury, w porównaniu do jej amerykańskiego odpowiednika. Dla wielu na całym świecie manga jest formą sztuki, wielu jest także jej krytyków za nadmiar przemocy i scen o zabarwieniu erotycznym w niej zawartych.
Anime
Różnorodność tematyczna wpływa na  ogromną popularność mangi w Japonii.  Każdy znajdzie coś dla siebie, dzieci,  młodzież czy też dorośli. Bardzo często  manga jest czarno-biała, nie licząc  okładek i ewentualnie kilku pierwszych  stron.

Słowo anime jest skrótem od ANIMATION, które oznacza japońskie filmy animowane nierzadko oparte na mangach. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. Spora część anime powstaje jedynie przy użyciu tradycyjnych metod animacji, jednakże w ostatnich latach tendencja ta zmienia się i coraz częściej korzysta się z pomocy komputerów przy ich produkcji.

Anime występują w trzech formach: seriali telewizyjnych (ilość ich odcinków to najczęściej wielokrotność liczby 13), jako OVA co jest skrótem od Original Video Animation (wydawane na nośnikach DVD, a wcześniej kasetach video) lub też jako filmy kinowe.

Historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku, kiedy to japońscy filmowcy eksperymentowali z technikami animacji znanymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. W okresie II Wojny Światowej anime była używana dla celów propagandowych. Po wojnie nastąpił zastój w jej rozwoju aż do lat 70-tych, a już w latach 80-tych anime zostało uznane za najważniejszy nurt w Japonii. W drugiej połowie lat 90-tych pojawiło się ogromne zainteresowanie anime na rynkach zagranicznych.

Możemy rozróżnić wiele gatunków anime, które mogą zawierać elementy akcji, przygody, komedii, dramatu, erotyzmu, średniowiecznego fantasy, horroru itd.

Niezwykle ważnym elementem anime jest muzyka, która często tworzona jest przez znanych i cenionych artystów. Nierzadko soundtracki do anime biją popularnością w sprzedaży albumy znanych artystów popowych i rockowych.

W Polsce zainteresowanie anime występuje głównie wśród młodzieży i niewiele firm decyduje się na zakup licencji, mimo, że każde nowe anime zostaje przyjęte entuzjastycznie przez fanów.

Do opracowania powyższego materiału korzystałem z materiałów z następujących stron internetowych:
www.wikipedia.pl
www.origami.art.pl
www.origami.art.pl/historia.php
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008 by Moja Japonia