Strona glownaJaponia
Czy wiesz ze...
Sam widzialem
Artykuły
Zielona Herbata
Język
GaleriaTest
O stronieLinkiKontakt
Księga Gości
Forum
Japonia, państwo wyspiarskie położone w Azji Wschodniej na Pacyfiku. Słowo Japonia zapisane znakami kanji (日本) można przeczytać jako Nihon oraz Nippon. Słowo Nippon jest używane oficjalnie (pieniądze, znaczki, międzynarodowe imprezy, etc.) zaś Nihon stosuje się na codzień. (Ogólna historia Japonii).


 

Nihon napisane znakami Kanji
W języku chińskim słowo Japonia znaczy "Kraj Wschodzącego Słońca" i odnosi się do położenia geograficznego Japonii względem kontynentalnej Azji (Chińczykom wydawało się, że słońce przychodzi codziennie z Wysp Japońskich). Przed 1946 rokiem oficjalną nazwą Japonii było Dai Nippon Teikoku co można przetłumaczyć jako Cesarstwo Wielkiej Japonii. Po 1946 roku oficjalną nazwą kraju jest Nippon-koku co oznacza Państwo Japońskie. Do słownictwa europejskiego nazwa została dodana przez podróżnika Marco Polo. Współczesne słowo Japan pochodzi najprawdopodobniej od kantońskiego słowa Jatbun, które w języku malajskim przybrało postać Japang i dotarło do Europy dzięki portugalskim kupcom.

W Japonii jako ustrój obowiązuje dziedziczna monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest cesarz, który jednak nie sprawuje w państwie realnych rządów, a pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Dwuizbowy parlament jest jedynym ustawodawczym organem, zwany Kokkai czyli Zgromadzenie Narodowe, w skład którego wchodzi Izba Reprezentantów oraz Izba Radców. Wybory do parlamentu są powszechne i tajne.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd na czele z premierem mianowanym przez cesarza, gabinet tworzą ministrowie mianowani i odwoływani przez premiera.

Obecnie cesarzem Japonii jest Akihito, który to jest 125 cesarzem tego kraju, a tron przejął po śmierci ojca, cesarza Hirohito w 1989 roku i formalnie zostając cesarzem w 1990 roku.

Obszar Japonii to 378,000 km², czyli niecałe 20% więcej niż wynosi powierzchnia Polski i stanowi zaledwie 0,3% ogólnej powierzchni lądów świata. Populacja Japonii to 129 milionów mieszkańców, czyli 3 razy więcej niż ludność Polski! Japonia należy do najbardziej zaludnionych państw świata, należy jednak zauważyć iż średnia gęstość zaludnienia tego kraju wynosząca 337 osób na km² nie do końca odzwierciedla rzeczywistości. Ponad 90% ludności skupia się bowiem na obszarze mniejszym niż 1/4 powierzchni kraju! W niektórych miejscach zaludnienie przekracza 1000 osób na km². Obecnie w społeczeństwie dominują osoby w wieku produkcyjnym (20-64 lata), a na 100 mężczyzn przypadają 103 kobiety. Japończycy mogą poszczycić się najwyższą średnią życia na ziemi, 82,4 lata, gdzie mężczyźni żyją 78,8 lat, a kobiety 85,6 lat.
 
Około 73% kraju to obszar górzysty (nie nadający się do zamieszkania), tworzony przez szereg ok. 3500 tysięcy wysp rozrzuconych wzdłuż wybrzeży wschodniej Azji na długości przekraczającej 3000 km z północy na południe. Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jej długość wynosi 29 751 km.


Okinawa - Panorama MiastaOkinawa - Shuri

Górzysty charakter Japonii spowodował, iż wąskie niziny nadbrzeżne stały się głównym miejscem zamieszkania kraju. W tych regionach powstały główne miasta, rozwinęła się gospodarka oraz ukształtowała cywilizacja Japonii. Mimo tak niesprzyjających warunków geograficznych, współczesna Japonia stała się jednym z najbardziej rozwiniętych państw na świecie.

Cztery główne wyspy to Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu, a cały kraj został podzielony na dziewięć regionów: Hakkaido, Tohoku, Kanto, Chubu, Kinki, Chugoku, Shikoku, Kyushu i Okinawa. Japonia dzieli się na 47 jednostek administracyjnych (ken), dwa okręgi miejskie (fu - Kioto i Osaka), specjalny okręg Hokkaido oraz okręg stołeczny (to - Tokio), każda z nich ma swoje władze legislacyjne oraz administracyjne. Japonia otoczona jest przez morze, a jego zimne i ciepłe prądy tworzą środowisko, które pomaga wyhodować wiele rodzajów ryb. 


Tokio Nocą
                                                                                                                                                                Tokio
Wyspiarskie położenie "Kraju Wschodzącego Słońca" sprawiło, że Japonia jest społeczeństwem jednolitym pod względem narodowościowym, językowym, wyznaniowym i kulturowym.
 
Kraj ten ma wyraźnie oddzielone sezony. Dwa najpiękniejsze widoki w kalendarzowym roku to rozkwitające kwiaty wiśni na wiosnę i wręcz bajkowe kolory jesiennych liści.
 
Japonię dość często nachodzą niszczycielskie żywioły jak tsunami, huragany, wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. Dla przykładu, trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Tokio i Jokohamę w 1923 roku zabiło ponad 120 tysięcy ludzi! Trzęsienie w Kobe z 1995 roku trwało niespełna 20 sekund i zebrało żniwo ponad 5000 ofiar. Średnio trzy trzęsienia ziemi dziennie są rejestrowane na obszarze Japonii. Podmorskie trzęsienia ziemi są przyczyną powstawania wysokich do 50 m fal morskich, które mogą uderzać o wybrzeże z prędkością do 750 km/h!  Takie problemy Japonii spowodowane są przez jej położenie na styku czterech płyt tektonicznych (euroazjatyckiej, północnoamerykańskiej, pacyficznej oraz najmniejszej filipińskiej). W ostatnich latach Japonia włożyła wiele pracy i trudu, aby zminimalizować szkody jakie są wywoływane przez naturalne kataklizmy.

Terytorium Japonii znajduje się w zlewisku Oceanu Spokojnego, które utworzyło powstanie niezwykle rozbudowanej sieci krótkich rzek wraz z wodospadami oraz bystrzami. Najdłuższe rzeki to Shinano (367 km) oraz Tone (322 km), obie na wyspie Honsiu. Ishikari na Hokkaido liczy sobie 268 km. Znajdujący się w prefekturze Toyama wodospad Hannok mierzy 349 m i jest najwyższym wodospadem na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni. Bez wątpienia najsłynniejszym wodospadem Japonii jest liczący niespełna 133 m Nachi w prefekturze Wakayama.

Za sprawą wysokiej aktywności wulkanicznej, Japonia posiada bogate zasoby wód podziemnych, w większości termalnych, które to zapoczątkowały powstanie wielu japońskich cieplic zwanych onsenami.

Ponad 60% powierzchni kraju pokryte jest lasami. W całej Japonii rosną lasy bambusowe, które dostarczają drewna oraz pożywienia. Równie liczebnie rozciągają się po całym kraju drzewa sakury oraz śliwy. Na południu kraju występują wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, w których można znaleźć nawet 2000 letnie cedry japońskie, dęby shii i kashi, jodły oraz sosny japońskie. Na wyspie Kiusiu lasy podzwrotnikowe rosną do wysokości rzędu 1000 m. Lasy mieszane rosną przede wszystkim na Kiusiu powyżej 1000 m, na Honsiu powyżej 1500 metrów, a na Hokkaido lasy mieszane występują na obszarach do 700 m. W lasach tych rosną buki, brzozy, dęby, kasztany karłowate, magnolie oraz wiele gatunków klonów. W zimniejszych obszarach rosną lasy iglaste ze świerkiem syberyjskim, jodłą syberyjską, jodłą niebieską oraz jodłą sakhalan.


Japonia to oprócz bogatej flory także różnorodna fauna. Na terytorium Kraju Kwitnącej Wiśni występują niedźwiedzie brunatne, łasice, dziki, zające, sarny, jelenie wschodnie, bażanty, jastrzębie, kaczki i żurawie. Obecne są również liczne gatunki płazów i gadów. Unikatowa dla fauny japońskiej jest salamandra olbrzymia osiągająca nawet 1,5 m długości. Na listę znanych mieszkańców Japonii należy dodać żurawie, lisy oraz żyjące praktycznie na całym terytorium kraju oprócz Hokkaido - małpy japońskie.

   Makak Japoński

W Japonii rozróżniamy 5 systemów wierzeń i filozofii życia. Są to shintoizm, buddyzm, konfucjanizm, chrześcijaństwo i islam. Najgłębiej zakorzeniony w życiu i tradycji Japończyków jest shintoizm. Religia bez swojego założyciela, ani też świętych pism, jak Biblia czy Koran. W odróżnieniu od innych systemów religijnych, shintoizm wystrzega się absolutyzmów. Nie ma absolutnej prawdy lub fałszu, nikt nie jest doskonały.

Flaga Japonii
zwana Hinomaru (dosłowne tłumaczenie: słoneczny okrąg) to czerwony okrąg symbolizujący słońce. Nie jest pewne, kiedy ten symbol był użyty na flagach po raz pierwszy. Niemniej jednak pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, kiedy to czerwone okręgi były malowane przez samurajów na wachlarzach. W 1868 roku został utworzony rząd Meiji, kiedy to rodzina Tokugawa straciła swoją polityczną siłę. 27 stycznia 1870 roku Hinomaru została oficjalnie uznana za flagę Japonii na statkach komercyjnych. W 1872 roku Hinomaru po raz pierwszy znalazła się na budynku rządowym. Tak samo jak w przypadku hymnu, nie brakuje krytyki, że symbol na fladze zbyt mocno nawiązuje do militaryzmu, co nie podoba się niektórym obywatelom kraju Wschodzącego Słońca.

Kimi Ga Yo - tak nazywa się hymn państwowy Japonii, zarazem najkrótszy hymn na świecie, którego autor słów pozostaje anonimowy. Tekst hymnu pochodzi z poematu Waka, zbiór Kokin Waka Shu, który przypada na lata 915 - 920 w okresie Heian. Melodię skomponował Hayashi Hiromori i niemiecki muzyk Franz von Eckert. Pierwszy raz oficjalnie hymn zaprezentowano 3 listopada 1880 z okazji urodzin cesarza Meiji (Mutsuhito).

Po drugiej Wojnie Światowej pojawiła się krytyka hymnu za nawiązanie do militaryzmu, co nie podobało się wielu Japończykom. Przykładowo, w 2006 roku emerytowany nauczyciel w Tokio został ukarany grzywną 200,000 jen za zakłócenie ceremonii zakończenia roku szkolnego w liceum Itabashi. Namówił on uczestników uroczystości do nie wstawania z miejsc w czasie grania hymnu.

Transkrypcja:
Kimi ga yo wa
Chiyo ni, Yachiyo ni
Sazare ishi no
Iwao to narite
Koke no musu made

Polskie tłumaczenie:
Rządy cesarza niech trwają lat tysiące, aż ten żwir drobny mocą wieków w skałę się przemieni i mchem porośnie gęstym.

Kimigayo - hymn japonii

  Język urzędowy:
  japoński
 
  Stolica:                      
  Tokio

  Powierzchnia:            
  377 835 km²

  Ustrój polityczny:        
  monarchia konstytucyjna

  Głowa państwa:          
  cesarz Akihito

  Szef rządu:                
  Yasuo Fukuda

  Liczba ludności (2008):         
  127 770 000

  Religia:                      
  buddyzm, shinto

  Jednostka monetarna:  
  jen ¥

  Domena internetowa:  
  .jp

  Kod telefoniczny:        
  +81  Czas w Polsce

  Czas w Japonii

                                                               Ogólna historia Japonii
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-2009 by Moja Japonia